GPU Center

GPU Center

NVIDIA

GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem, grafik işleme biriminin (GPU) bir CPU ile birlikte kullanılarak derin öğrenme, analiz ve mühendislik uygulamalarının hızlandırılmasıdır.

2007 yılında öncülüğünü NVIDIA'nın yaptığı GPU hızlandırıcılar, dünya genelinde devlet laboratuvarları, üniversiteler, kurumlar, küçük ve orta işletmelerin enerji verimli veri merkezlerini güçlendirmektedir. Yapay zekadan otomobillere, insansız hava araçlarından, robotlara kadar çeşitli uygulamaları hızlandırmada büyük bir rol oynarlar.

NVIDIA TESLA V100 ile Derin Öğrenme Eğitimi

Veri uzmanlarının verimliliği ve akıllı uygulamaların piyasaya sunulması giderek daha karmaşık olan modellerin eğitimi için gereken sürenin azalmasına bağlıdır. Tesla V100 ile güçlendirilmiş sunucular, aylar süren derin öğrenme eğitimini, saatlere indirmek için yeni NVIDIA VOLTA mimarisini kullanır.

PCIe için NVIDIA Tesla V100

HPC veri merkezleri, uzmanların ve araştırmacıların kısıtlı bir bütçe dahilinde sürekli artan bilgi işlem gereksinimlerini desteklemelidir. Çok sayıda bilgi işlem düğümü kullanan eski yaklaşım, maliyetleri önemli ölçüde artıran, ancak veri merkezi performansının aynı derecede yükseltmeyen geniş ara bağlantı yükü gerektirir. PCIe için Tesla V100; karma iş yüküne sahip HPC veri merkezileri için yarım raf boyutlarında CPU düğümünü, geniş bir dizi HPC uygulamasında aynı performansı sunan tek bir hızlandırılmış düğümle değiştirmeyi mümkün kılar. Çeşitli sektörlerden 400’den fazla hızlandırılmış HPC uygulaması sayesinde tüm HPC müşterileri artık paradan tasarruf ederken iş yüklerindeki belirgin performans artışından yararlanabilir. GPU ile hızlandırılmış bilgi işlem uygulamanın, işlem ağırlıklı kısımlarını GPU'ya yüklerken kodun geri kalanının CPU tarafından işlenmesini sağlar. Kullanıcıya yansıyan yanı ise uygulamaların çok daha hızlı çalışmasıdır.
ÖZELLİKLERTESLA K80TESLA K40TESLA P100TESLA V100
GPU Hesaplama UygulamalarıRezervuar simülasyonu, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, Hesaplamaya Dayalı Görüntüleme, Sismik analizRezervuar simülasyonu, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, Hesaplamaya Dayalı Görüntüleme, Sismik analizDerin öğrenme, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, Hesaplamaya Dayalı GörüntülemeDerin öğrenme, CAE, Moleküler dinamik, Sayısal Analitik, Hesaplamaya Dayalı Görüntüleme
En yüksek çift hassasiyet kayar nokta performansı2.91 TFlops1.43 TFlops9.3 TFlops14 TFlops
En yüksek tek hassasiyet kayar nokta performansı8.74 TFlops4.29 TFlops4.7 TFlops7 TFlops
Bellek bant genişliği480 GB/sn288 GB/sn717 GB/sn900 GB/sn
Bellek boyutu2 x 12 GB12 GB16 GB16 GB
CUDA çekirdekleri2 x 2496288035845120
* Tablo tam görünümü için, mobil cihazın ekranını yan çeviriniz.

Intel Xeon Phi : MIC Architecture

Daha Anlamlı Görüşler İçin Güçlü Performans

Intel Ölçeklenebilir Sistem Çerçevesi'nin temel öğesi olan Intel Xeon Phi işlemciyle düğüm darboğazlarını ortadan kaldırın, kod modernizasyonunu basitleştirin ve enerji verimli bir mimaride çalışın.

Çalıştırılabilir ana işlemci, daha anlamlı görüşler, (inovasyon ve deep learning dahil) günümüzün en talepkâr Yüksek Performanslı Bilgi İşlem uygulamalarına yönelik etki elde etmenizi sağlayacak güçlü ve yüksek düzeyde paralel performans için entegre bir mimari sunar. Kapsamlı teknoloji yol haritası ve güçlü bir ekosistemle desteklenen Intel Xeon Phi işlemci, esnek, taşınabilir ve tekrar kullanılabilir kodlar için açık standartlar kullanarak yatırım getirinizi en üst düzeye çıkaran, geleceğe hazır bir çözümdür.

Zorlukların Üstesinden Daha Hızlı Gelin

Maksimum 72 sırasız çekirdeğe sahip yeni Intel Xeon Phi işlemci, 3'ü aşkın çift duyarlıklı TeraFlop sunarken,
önceki nesle kıyasla watt başına 3.5 kat daha yüksek performans sağlar.

Her iş yükünde mükemmel kullanım olanağı elde etmek için Intel Xeon Phi işlemcinin ortak x86 mimarisinden faydalanın. Sisteminizi Intel mimarisi ile kurarak elde ettiğiniz geniş iş ortağı ekosistemi ve güçlü yol haritası, bilgi işlem, bellek/depolama, I/O ve yazılımlar için ölçeklenebilirlik, kolay esneklik ve uzun vadeli destek elde etmenizi sağlar.
İşlemciCoreSaat FrekansıGüçCache
Intel Xeon Phi 7290721.50GHz245W36MB
Intel Xeon Phi 7250681.40GHz215W34MB
Intel Xeon Phi 7230641.30GHz215W32MB
Intel Xeon Phi 7210641.30GHz215W32MB